Український шаховий форум
 
Форумгра онлайнШахи онлайн: як грати супербліц ? Iccliv10ПорталДопомогаПошукСписок користувачівГрупиЗареєструватисьВхід
Щоб згорнути панель, клікніть на стрілку
Поділитися:
ICC live
Задача дня від Shredder


Шаховий блог
Автомобільний блог
Медичний блог
Будь-ласка, розмістіть наш баннер у себе на сайті. Дякую )
 | 
 

 Шахи онлайн: як грати супербліц ?

Попередня тема Наступна тема Донизу 
АвторПовідомлення
kalistratenko

kalistratenko

К-ть повідомлень : 145
Репутація : 1
Дата реєстрації : 06.08.2009

Шахи онлайн: як грати супербліц ? Empty
СтворюватиТема: Шахи онлайн: як грати супербліц ?   Шахи онлайн: як грати супербліц ? Icon_minitime20.09.10 5:36

Як людина, що зіграла сотні тисяч партій в шахи через Інтернет і має дуже хороші результати супербліц-матчів з топовими шахістами (топ-100 Росії), хочу поділитися деякими своїми міркуваннями з приводу стратегії і тактики шахового "мозок-" і "рукоблудія".

Супербліц в шаховій грі (1-2 хвилини на всю партію) серйозно відрізняється в плані стратегії і тактики від звичайного бліцу і тим більше від швидких шахів. Супербліц - це гра в умовах постійного дефіциту часу.

Багато слабких гравців називають супербліц "антишахами", "збоченням" і т.п. Однак, супербліц - це всього лише інші шахи, які доступні тільки досвідченим гравцям, що мають в активі тисячі бліц-партій. Висока швидкість прийняття рішень робить шахи більш азартною і непередбачуваною грою, що дозволяє змагатися суперникам з різних категорій. Наприклад, досвідчений бліцор-першорозрядник цілком може грати проти гросмейстера і взяти 1-2 очка з 10; в реальному ж матчі таке просто неможливо: найбільш прогнозований результат - 10-0 на користь гросмейстера.

У даній статті мова піде переважно про гру з контролем 1 хвилина на партію, проте, поради цілком застосовні і для контролю 2 0.

Технічна підготовка до швидкої гри в шахи

Для успішної гри в супербліц-шахи вам знадобиться:

* Зручний маніпулятор, краще всього оптична миша, яка добре лягає у вашу долоню; поверхню столу під мишею повинна бути матовою, без відблисків і дзеркальних елементів
* Швидкісний інтернет-канал з Пінг до ігрового сервера не більше 250 мс (а краще менше 100 мс); така швидкість забезпечуэться на тарифах від 512 Кбіт / сек
* Бажано під час гри відключити всі програми, які працюють через Інтернет, а також програми з спливаючими вікнами: перші можуть погіршувати вашу зв'язок, а другі в самий відповідальний момент спливати посеред шахової дошки

Якщо у вас великий монітор (понад 17 дюймів), має сенс пропорційно зменшувати ігрову дошку. Адже велика дошка гірше оглядається, а рухи руки для перетягування фігур збільшуються. Рекомендую вибирати розмір видимої частини дошки від 10 до 20 см. Однак, у вас може бути дещо інше сприйняття, тому краще керуватися своїми відчуттями.

Стратегія швидкої гри в шахи

Стратегія 1. Змушувати противника частіше здійснювати "обдумані" ходи. Якщо у вас є конкретний план гри, ні в якому разі не спрощуйте позицію, а навпаки, загострюйте її, створюйте нові загрози, прохідні пішаки, захоплюйте відкриті вертикалі та діагоналі. Дана стратегія змусить противника постійно шукати план гри і захисту, витрачаючи багато часу.

Стратегія 2. У своїй грі діяти з мінімумом обдумування. Цим пунктом я не закликаю робити будь-які ходи заради швидкості, адже така практика може швидко привести до поразки. Однак, часто буває, що план власної гри не очевидний, в цьому випадку необхідно спрощувати позицію, розмінюючись фігури і заощаджуючи час.

Тактика швидкої гри в шахи

Особливості вибору дебюту при грі на малих контролях

Завдання - максимальні втрати часу з боку противника. Якщо суперник не сильний в цьому варіанті (а він, швидше за все, не буде в ньому сильний, якщо варіант рідкісний, а ви підготувалися заздалегідь), це неминуче призведе до великих витрат його часу.

Виходячи з даної завдання краще всього вибирати:

* Нестандартні, "криві" дебюти й дебютні варіанти, наприклад, Атаку Гроба 1. g4
* Рідкісні гамбітні системи, наприклад, 1. e4 c5 2. a3 e6 3. b4
* Відкриті варіанти, з великою кількістю можливих розгалужень, наприклад, Сіціліанський захист або Іспанську партію.

Інше завдання дебюту - максимальна економія власного часу. У цьому випадку краще вибирати закриті системи без розміну пішаків, з очевидними з вашого боку ходами.

Гра по 1-2 хвилини в середині партії

Використовуйте гру на різних флангах. Перенесення уваги суперника з одного краю дошки на інший вимагає великих витрат часу і серйозної концентрації. З цими ж цілями можна, наприклад, у відповідь на атаку суперника на ферзевому фланзі, організувати контратаку на королівському, навіть якщо потенційно вона не принесе плодів.

Зверніть увагу на коней - їх ходи можуть викликати найбільшу задума суперника, адже ширина їх впливу охоплює значну частину дошки, у т.ч. поля, закриті від прямого "впливу" інших фігур.

Якщо при грі на виграш у вас більше часу і є можливість повторення ходів - повторюйте! Але не допускайте триразового повторення позиції, яке призведе до нічиєї. Прикладом може служити можливість вічного шаха - можна зробити пару повторень, а потім продовжити гру на перемогу.

Супербліц проти слабкого гравця

* Грайте від атаки
* Як можна швидше відкривайте пішаковий центр і організовуйте атаку на короля
* Використовуйте масивний наступ пішаків на позицію ворожого короля, навіть шляхом розкриття власної позиції
* По можливості не міняйте фігури, вони знадобляться для атаки

Майте на увазі, що слабкий шахіст здатний грати набагато швидше вас (робити до 10 ходів у секунду), однак більшість його ходів буде неякісними і без плану. Тому важливо якомога швидше розробити свій план атаки і приступити до його реалізації. Зволікаючи, ви можете опинитися в умовах, коли часу для реалізації переваги буде недостатньо.

Супербліц проти сильного гравця

* Грайте від захисту
* Грайте закриті варіанти, не розмінювати пішаки
* Частіше міняйте фігури

Найчастіше сильні гравці грають на перемогу, а не рухають фігури просто так. Тому дуже важливо створити таку оборону у власному таборі, прорив якої потребують максимального числа ходів. Розігравши закриту систему із стійким пішаковим ланцюгом, не поспішайте робити рокіровку - у кутку король буде вразливішим, ніж у центрі, де він може ховатися за щільним шаром власних пішаків і фігур.

Швидка гра в кінці партії

До кінця партії вже стає очевидним, хто добивається перемоги, реалізуючи перевагу, а хто рятується на нічию і / або грає на час. Якщо рівень гри суперників відрізняється не дуже значно, то, як правило, в кінці партії менше часу залишається у того, хто перемагає за позиції. Тобто один з гравців реалізує матеріал (рідше - позиційний) перевагу, а інший намагається збити у противника прапорець.

Тактика гравця, що реалізує перевагу

* Змушувати суперника робити форсовані і захисні ходи. У цьому випадку ви будете повністю контролювати шахову дошку і зможете швидко атакувати, не замислюючись про позиції власного короля.
* Якщо, за вашою оцінкою, в найближчі 10 ходів ви можете виграти матом - грати на мат.
* Коли очевидного мату не видно, необхідно спростити позицію, розмінюючись фігури і створюючи собі прохідні пішаки. Чим менше у противника фігур, тим менше він надасть опору, а значить тим швидше ви виграєте. Тому краще витратити кілька ходів на знищення ворожих фігур, а потім швидко грати на мат, чим відразу намагатися виграти, не маючи очевидного плану перемоги.
* У випадках "дикого цейтноту" (менше 10-15 секунд до кінця партії) найкраще будь-якими шляхами (навіть невигідними в шаховому плані) знищити залишок фігур противника, гарантуючи собі мінімум нічию.
* Використовуйте просту техніку матування, що не вимагає роздумів, наприклад, лінійний мат двома важкими фігурами або мат ферзем і королем.

Тактика гри на час в гіршій позиції

Коли позиція у цейтноті набагато гірше, необхідно змінити мету: замість захисту грати на час, намагаючись збити прапорець супротивника. Обороняючись, ви можете витратити занадто багато часу, який дуже дорогий в шаховому супербліці.

Можна виділити наступні прийоми гри на час в гіршій позиції:

* Як можна менше робити захисних і форсованих ходів.
* Ставити свої фігури активніше, щоб вони мали велику площу дії.
* Шахувати, особливо здалеку, а також кіньми. Суперникові доведеться захищатися, відволікаючись від атаки на вашого короля. Даючи шахи, намагайтеся здійснювати це з незвичайних полів. У супротивника обов'язково має бути кілька полів захисту (догляду) від шаха, іншому випадку ви не отримаєте потрібного ефекту через функції "швидкого ходу" при натисканні, реалізованої в більшості шахових гральних інтернет-зон.
* Активно наступати пішаками на флангах, в т.ч. намагаючись провести їх у ферзі. План руху пішаків не потрібен і навіть шкідливий. Активні ходи без плану часто збивають суперника.
* Коли часу у противника зовсім мало (менше 10-15 секунд), можна використовувати несподівані жертви фігур. Коректність жертви не має значення, головне, щоб ворог не був підготовлений до даної жертви. Даний прийом є основним в умовах неминучого мату вашому королю.

Дані прийоми дозволяють відвернути увагу суперника на 1-2 секунди (іноді й більше), в той час як, маючи чіткий план, він здатний робити по 5-10 ходів у секунду.

У рідкісних випадках у кінці гри виникає очевидна нічийна позиція. У цьому випадку, не маючи значної переваги за часом, найкраще намагатися повторювати ходи, показуючи суперникові, що ви згодні на нічию. І, по можливості, запропонувати цю нічию.

Якщо ж ваша перевага за часом відчутна, можна спробувати гру на час, роблячи несподівані ходи, в т.ч. некоректні жертви (див. тактику гри на час в гіршій позиції). Проте, в цьому випадку будьте готові до того, що після партії почуєте багато неприємних висловів на свою адресу, адже подібна гра є не зовсім "чесною".

І запам'ятайте: гра в шахи онлайн - це перш за все розвага! Тому ставтеся до неї відповідно, не переживайте через прикрі поразки і не конфліктуйте з суперниками. Успіху і хорошого настрою!


Максим Наумов, GAMBITER.RU, серпень 2009
На початок Донизу
tolkien
Заслужений учасник
tolkien

К-ть повідомлень : 883
Репутація : 22
Дата реєстрації : 11.08.2009
Звідки : Lviv

Шахи онлайн: як грати супербліц ? Empty
СтворюватиТема: Re: Шахи онлайн: як грати супербліц ?   Шахи онлайн: як грати супербліц ? Icon_minitime20.09.10 6:44

Цікава стаття, хоча й більшість ідей очевидні.
На початок Донизу
orestvk

orestvk

К-ть повідомлень : 136
Репутація : 0
Дата реєстрації : 31.10.2009
Звідки : Тернопіль/Львів

Шахи онлайн: як грати супербліц ? Empty
СтворюватиТема: Re: Шахи онлайн: як грати супербліц ?   Шахи онлайн: як грати супербліц ? Icon_minitime01.10.10 7:37

tolkien пише:
Цікава стаття, хоча й більшість ідей очевидні.
Очевидні, але часто є так, що ти читаєш чужу статтю і думаєш я все це знаю і міг би це написати не гірше . Міг би , та чомусь не написав... Такі оглядові статті хоч і узагальнюють та структурують відомі речі проте сприяють кращому засвоєнню матеріалу, навіть відомого тому хто її читає.
Дякую автору за статтю і учаснику за те , що зробив її доступною на нашому форумі.
На початок Донизу
Alex Sovetov

Alex Sovetov

К-ть повідомлень : 5
Репутація : 0
Дата реєстрації : 19.10.2010

Шахи онлайн: як грати супербліц ? Empty
СтворюватиТема: Re: Шахи онлайн: як грати супербліц ?   Шахи онлайн: як грати супербліц ? Icon_minitime19.10.10 3:34

Очень интересныe и действенные рекомендации, могу добавить разве что ещё одну рекомендацию Чепукайтиса: время от времени можно делать длинные бессмысленные ходы, что также сбивает соперника с толку. Есть ещё один очень "грязный" способ добиться победы в конце партии, когда время практически истекло и осталось буквально по пару секунд: предложение сыграть ещё раз. Эту функцию на некоторых игровых порталах можно активировать прямо в процессе партии, при этом появляется активное окно, которое сбивает с толку и мешает быстро сделать ход. Сам никогда не пользовался, но знаю как неприятно появление этого предложения. Не рекомендую использовать этот метод, иначе узнаете много нового o себеSmile)) и испортите себе репутацию, но будьте готовы, что подобный метод могут применить по отношению к вам.
На початок Донизу
Спонсируемый контент
Шахи онлайн: як грати супербліц ? Empty
СтворюватиТема: Re: Шахи онлайн: як грати супербліц ?   Шахи онлайн: як грати супербліц ? Icon_minitime

На початок Донизу
 

Шахи онлайн: як грати супербліц ?

Попередня тема Наступна тема На початок 
Сторінка 1 з 1

Права доступу до цього форумуВи не можете відповідати на теми у цьому форумі
Український шаховий форум :: Майдан :: Все про шахи :: Бліц-
Безкоштовний блог | © phpBB | Безкоштовний форум підтримки | Зв'язок | Поскаржитися | Останні дискусії